KAMUOYU AÇIKLAMASI

OTORAPOR ve OTORAPOR’un kurmuş olduğu OTOEKSDER (*) tarafından firmamız ve cihazlarımız hakkında yapılan asılsız iddiaların doğru olmadığını gösteren, CORGHI firmasından Sn. Cinzia CORGHI tarafından gönderilen yazıların noter tercümesi aşağıdadır.

Ancak tahmin edebileceğiniz gibi Otorapor firması NOTER TASDİKLİ olan bu yazıların da sahte olduğunu iddia etmiştir. ! Artık yorumu sizlere bırakıyoruz.

Otorapor firması bu yazıları maşa gibi kullandığı OTOEKSDER derneğinin web sayfalarında yayınlamış ve derneğin otoekspertizdernegi.orgotoekspertizdernegi.comotoeksder.org ve otoeksder.com web sayfaları mahkeme kararı ile kapatılmıştır

OTORAPOR, bu asılsız iddialarıyla ilgili hiçbir delili olmadığı için, siz müşterilerimizi bize karşı dava açmaya teşvik etmekte, ücretsiz hukuki danışmanlık vaat etmektedir. Diğer suç oluşturan davranışların yanında ayrıca “suç uydurma suçu” işleyen OTORAPOR, bu suça siz müşterilerimizi de dahil etmeye çalışmaktadır.

Firmamız hakkında asılsız iddialarda bulunan, itibarımızı ve piyasadaki güven ortamını zedelemeye çalışıp, kendisine çıkar elde etmeye çalışan firmalar hakkında hem hukuki hem de cezai açıdan yasal işlemler başlatılmıştır.

Her türlü satış sonrası servis ve kalibrasyon hizmetlerimiz ile cihazlarımızın arkasında ve siz değerli müşterilerimizin hizmetindeyiz.

Şirketimiz hakkında yapılan bu asılsız ve kötü niyetli iddialara itibar etmeyiniz.

OTOEKSDER (*) (**) 

(*) Oto Ekspertiz Derneği (OTOEKSDER) Otorapor firmasının ortakları tarafından kurulmuştur.  OTORAPOR ile aynı adreste faaliyet gösteren dernek, bağımsız ve tarafsız bir kuruluş değildir. Bu dernek OTORAPOR  ortakları tarafından yönetilmekte ve yönlendirilmektedir. Derneğin 46 üyesinden 40’ı, OTORAPOR bayisidir. OTORAPOR, firmamız hakkında ortaya attığı asılsız iddialara itibar edilmemesi üzerine, firmamıza yönelik saldırı ve karalama kampanyasına sözde bağımsız ve tarafsız bir kuruluş olması gereken OTOEKSDER üzerinden devam etmeye başlamıştır. OTOEKSDER’in gerçek bir dernek olduğunu düşünerek bu taraflı kuruluşun yaptığı açıklamalara itibar etmemenizi tavsiye ederiz. 

(**) OTOEKSDER, TS 13805 sayılı TSE standardıyla ilgili görüşlerin kendisine bildirilmesini istemekte, bu görüşleri sizler adına TSE’ye ileteceğini belirtmektedir. OTOEKSDER’in esas amacı, sizin görüşlerinizi kendi çıkarları doğrultusunda değiştirerek kullanmaktır.  Herhangi bir hak kaybına uğramamak adına görüşlerinizi doğrudan TSE’ye göndermenizi tavsiye ederiz. fyildirim@tse.org.tr ve hizmet.tk9@tse.org.tr 

(***) OTOEKSDER üyelerine ücretsiz otoekspertiz programı vereceğini söylemektedir. Bunun sonucunda özel verilerinizi ve test ettiğiniz araç bilgilerini sizden habersiz olarak kendi bilgisayar sistemlerine aktarılıp, bu bilgilerin satışı yapılarak kâr elde edilme ihtimali bulunmaktadır. 

BİR ÖNCEKİ DUYURUMUZ VE DETAYLAR

Son zamanlarda bildiğiniz üzere OTORAPOR Firması Şirketimiz Mates A.Ş. aleyhine bir karalama kampanyası başlatmıştır. Bu saldırgan tutum çerçevesinde CORGHI firmasının distribütörü olmadığımızı, sattığımız cihazların sahte olduğu, arıza yaptığı, cihazlara servis vermediğimiz gibi pek çok asılsız iddiada bulunulmuştur.

Cihazlarımıza o kadar güveniyoruz ki bayilerimize 10 yıl garanti veriyoruz.

İsteyen müşterilerimiz olursa onların garanti süresini de bayilerimizle aynı şartlarda olmak üzere, 10 yıla uzatabiliriz.

Üstüne basarak belirtmek isteriz ki, OTORAPOR firmasının ticari ahlak ve etik anlayışıyla bağdaşmayan, tamamen yalan beyanlardan ibaret olan ve firmamızın itibarını ve müşteriler nezdindeki güvenilirliğini sarsmaya ve bizi zarara uğratmaya yönelik tüm davranışları hakkında gerekli hukuki yollara başvurmuş bulunmaktayız.

Bu açıklamayı sadece sessiz kalmış olmamak ve müşterilerimizin bize olan güvenini boşa çıkarmamak adına yapıyoruz. Bu açıklamaları da belgelere dayandırıyoruz.

OTORAPOR’un firmamıza yönelik saldırılarının sebepleri şöyledir:

OTORAPOR,  07.05.2018 tarihinde kestiğimiz faturayı, 3 ay 21 gün boyunca ödeyememistir. OTORAPOR’un ödeme yapmayacağını belirtmesi üzerine tarafımızca icra takibi başlatılmak zorunda kalmış ve alacağımız bu şekilde tahsil edilmiştir. İlgili belge şöyledir:

icra

Bunun sonrasında Otorapor ortaklarından MATES A.Ş. kurucusu Kadir ATA’ya tehdit ve hakaret içerikli mesajlar gönderilmiştir. Bu mesajlara karşı suç duyurusunda bulunulması üzerine, OTORAPOR yetkilileri internet siteleri üzerinden iftira mesajları yayınlayıp önce cihazlarımızın Çin malı olduğunu, firmamızın iflas ettiğini iddia etmişlerdir.

ftira1

OTORAPOR’un tüm bu iddialarının yalan beyanlardan ibaret olduğu son derece açıktır. Öyle ki, beyanlarının gerçek dışı olduğunu bilen OTORAPOR bu mesajı yayınladıktan sonra bize ihtarname göndererek, önce malların Çin malı olduğunu söylemiş sonra da Çin malı varsa zararımızı ödeyin demiştir. Yani kendi iddialarını kendileri yalanlamıştır.

Bununla birlikte OTORAPOR, adeta hızını alamayarak, yurt dışına para ve vergi kaçırdığımızı iddia etmiştir.

htar 1

Bu ihtarnameye cevap olarak, her türlü belgenin Şirketimiz kayıtlarında mevcut olduğunu, bu belgelerin sayıca çok fazla olması sebebiyle gönderilemeyeceğini, ancak diledikleri zaman ve hatta avukatlarıyla birlikte gelerek istedikleri evrakı inceleyebilecekleri kendilerine belirtilmiştir

cevap

Tek niyeti Şirketimizi karalamak olan OTORAPOR, bu belgeleri incelemeye gelmediği gibi, yine hızını alamayarak oto ekspertiz faaliyetlerimizi durdurmamızı istemiştir. Çünkü, kendilerine rakip olacak şekilde faaliyet göstermemizden her zaman rahatsız olmuştur.

OTORAPOR ayrıca, kendi sırlarını, “patentli oto ekspertiz projelerini” çaldığımızı ve TSE, Bakanlık, dernek ve federasyonları negatif manipüle ederek suç işlediğimizi iddia etmişlerdir

htar 2 1

Bunların hiçbirinden sonuç alamayan OTORAPOR, çareyi bizi CORGHI firmasına şikayet etmekte aramış ve Corghi firmasına bizim sahte cihaz sattığımızı söylemişlerdir. Aynı zamanda referans listemizdeki tüm bayilerimize ve müşterilerimize sattığımız cihazların sahte olduğunu söyleyerek, bize dava açmaya kışkırtmışlardır.

Durumu öğrenen CORGHI bize ve OTORAPOR’a mesaj göndererek Türkiye’ye geleceğini söylemiştir. Ancak OTORAPOR, “ortaklarının yurt dışında olduğu” bahanesiyle CORGHI yetkilisiyle görüşmemiştir.

almanya

Türkiye’ye gelen Mr. Cambazzu, OTORAPOR’a aşağıdaki maili göndererek, “1994 yılından beri distribütörümüz olan Mates AS’nin kendilerine sattığımız kaliteli makinaları sattığına inanıyoruz” demiştir

ilk mail

Bu cevaptan sonra OTORAPOR, bu sefer referans listemizdeki tüm bayilerimize ve müşterilerimize yeni bir mesaj göndererek, CORGHI firmasından Mr. Cambazzu’nun “Türkiye’de temsilcisi olmadığını, sattığımız cihazların sahte olduğunu, ve Mates’e dava açın” dediğini iddia etmiştir.

mesaj

Biz bu yalan ve çarpıtılmış yazıyı CORGHI firmasına gönderdiğimizde ise Corghi firması yeni bir mesaj göndererek, bu açıklamaların tamamen asılsız olduğunu, Mates’in yetkili temsilcileri olduğunu, cihazları satmaya yetkili olduğunu ve hiç kimseye cihazların sahte olduğunu söylemediklerini veya Mates hakkında dava açma yönünde tavsiye vermediğini bildirmiştir

ikinci mail

Bu mesaj üzerine amaçlarına ulaşamayacağını anlayan ve kontrolünü kaybettiğini düşündüğümüz OTORAPOR yetkilisi CORGHI firmasına yeni bir mesaj göndererek, bu sefer de CORGHI firmasını hedef almış, CORGHI’ye hakaret ve tehditler yağdırmaya başlamıştır

Bu mesaj içeriğinde OTORAPOR, CORGHI’yi sahtekarlık yapmak, kaçakçılık yapmak, kara para aklamak ve rüşvet almakla suçlamıştır. Tüm cihazların, seri numaralarının ve CE belgelerinin sahte olduğunu iddia etmişlerdir. Kendilerini Ticaret ve Gümrük bakanlığına şikayet ettiklerini bildirmişlerdir. Son olarak CORGHI’yi artık Türkiye ve Avrupa birliğinde cihaz satamayacağı konusunda tehdit etmişlerdir.

Bu mesaj Corghi firmasına ait olduğu için burada yayınlamıyoruz.

Bunların sonunda da hiçbir şey olmamış gibi bize mail göndererek kendilerinde bulunan cihazların kalibrasyonunu yapmamızı istemişlerdir

kal istek 1

OTORAPOR’un maalesef piyasada problem yaşadığı tek firma Şirketimiz MATES A.Ş. değildir. Son dönemlerdeki gelişmeler üzerine bizleri arayarak destek olan tüm müşterilerimiz, bayilerimiz, OTORAPOR’un basiretsiz davranışlarının farkında olduklarını ifade etmekte olup, bu kişi/Şirketlerin bir kısmı da OTORAPOR’un kendilerine karşı da zaman zaman saldırıda bulunduklarını ifade etmektedir.

Bu hususta bir örnek, OTORAPOR’un, Türkiye’nin en büyük şirketlerinden olan, 150 yıllık bir geçmişe sahip TÜV Süd Firmasıyla yaşadığı anlaşmazlıktır. Bu kapsamda OTORAPOR, TÜV Süd’ü tasarımlarını çalmakla suçlayarak, dava açmıştır. 

Ayrıca görüldüğü üzere, bir zamanlar dostluk, insanlık ve sevgiden dem vuran kişiler, bugün firmamız aleyhine topyekün bir savaş başlatmış durumdadır.

Bu noktada sonuç olarak herkesin bilmesini isteriz ki, Şirketimiz tüm varlığını seferber ederek, OTORAPOR’un hakkımızdaki iddialarının, asılsız, kötü niyetli ve yalan beyanlardan ibaret olduğunu ispat edecek ve sorumluların hukuk karşısında gereken cezaları alması için tüm süreçleri yakından ve büyük bir titizlikle takip edecektir.

Bu süreçte yanımızda olan tüm müşterilerimiz, bayilerimiz, iş ortaklarımız, sektörde faaliyet gösteren tüm gerçek ve tüzel kişilere teşekkürlerimizi sunarız.